MÁS MÓDON IS KÉSZITHETŐ PARFÜM...


A drága márkás termékek helyett készíthetünk kölnit házilag is, szinte fillérekből. A hozzávalók: két csésze víz és egy csésze frissen szedett virágszirom.

Helyezzen egy tálba gézt úgy, hogy a széle lógjon túl a peremén. Szórja bele a kiválasztott virág szirmait. A kedvelt illatosabb fajtákból - levendula, rózsa, jázmin stb. - érdemes választani. Öntsön rá annyi vizet, hogy ellepje a szirmokat. Fedje le és hagyja egy éjszakát állni.

Másnap fogja össze a géz széleit, emelje ki a szirmokat, majd nyomkodja ki finoman egy kisebb edény felett. Az illatod vizet forralja fel, majd addig rotyogtassa, míg egy teáskanál mennyiségre sűrűsödik be. Hagyja kihűlni, aztán töltse üvegcsébe. Nagyjából egy hónapig eláll, ha hűvös helyen tárolja.


Soha nem voltam parfümszakértő, a szintetikus parfümöket mindig borzasztónak tartottam, az Ylang-ylangot, a jázmint sem bírja az orrom, ezért sokat kellett küzdenem, de nem adtam fel, és végre sikerült. Megtaláltam azt az illatkombinációt ami nekem a legjobban tetszik. Fél éve próbálkozom, de ma végre eltaláltam.
  • 3 csepp borsmenta
  • 3 csepp narancs
  • 1 csepp levendula
  • 1 csepp citrom.
Most egy darabig ennél maradok. Senki ne keseredjen el, előbb utóbb valamilyen kombináció bejön majd. Nem szabad feladni!!
Tisztaság, valódiság alapján Parfüm készítéséhez mindig 100%-os tisztaságú, hígitatlan illóolajokat válasszunk!


Amire figyeljünk: A legillatosabb növények közül a galléros jázmin, orgona, májusi gyöngyvirág, magnólia, ibolya és a lilaakác termése nem tartalmaz illóolajat. A szegfű, lonc és a nárciszfélék illóanyagai teljesen feloldódnak a lepárlás során és jóllehet drágák, az illatuk semmiben sem emlékeztet az eredeti virágokéra. A gyümölcsök sem tartalmaznak illóolajat, kivéve az egyes citrusféléket. A helyenként kapható gyümölcsillatok a vegyészet remekbe sikerült mesterséges termékei. A banán, alma, cseresznye, kókusz, mangó, papaja, őszibarack, körte, ananász, málna, eper és a görögdinnye illóolajként árult aromái szintetikus vegyszerek!
Aromaterápiás hatás alapján A parfüm keverésénél figyeljünk arra, hogy bizonyos illóolajok csak keverékben fejtik ki hatásukat egyes tüneteknél. Ez főleg akkor fontos, amikor nemcsak az illatkompozíció a lényeg, hanem szeretnénk, hogy illatszerünk kedvező hatást gyakoroljon szervezetünkre. Ilyen pl. afrodiziákum, frissítő, nyugtató vagy a menstruáció idejére készített parfüm.
Depresszió ellen keverékben fejti ki hatását a bazsalikom, bergamott, jázmin, citromfű, kamilla, narancsvirág, szantálfa.

Fejfájás ellen keverékben fejti ki hatását a bazsalikom, citromfű, citrom, eukaliptusz, narancsvirág, rozmaring.

Frissítőként keverékben fejti ki hatását a boróka, kámfor.

Nyugtatóként keverékben fejti ki hatását a bazsalikom, borsmenta, citromfű, geránium.

Stressz ellen keverékben fejti ki hatását a bergamott, grapefruit.

Afrodiziákumként keverékben fejti ki hatását a narancs, pacsuli, rózsafa, teafa.

Menstruációs panaszok ellen keverékben fejti ki hatását a borsmenta, citromfű, fahéj, geránium, kamilla, szantálfa.
Élénkítő és erőt adó illatok- feketebors, gyömbér, borsmenta.

Nyugtató és pihentető hatású illatok- narancsvirág, rózsa, ilang-ilang olaja.

Belső harmónia helyreállítására- levendula, cédrus, geránium, ilang-ilang, vetiver.

Földes illatok- pacsuli, vetiver.

Virágos illatok- geránium, jázmin, neroli, rózsa, ilang-ilang.

Gyógynövényes illatok- bazsalikom, kamilla, orvosi zsálya, levendula, borsmenta, rozmaring.

Fűszeres illatok- fahéj, szegfűszeg, koriander, gyömbér, szerecsendió.

Erdei illatok- ciprus, fenyő, szantálfa

Gyümölcsös illatok- bergamott, grapefruit, citrom, mandarin, narancs, citromfű.

Keleties illatok- fahéj, vanília.

Illékonyság alapján
William Poucher az 1920-as években megmérte az illatanyagok párolgási sebességét. A leggyorsabban párolgó illatokat fejillatoknak nevezte. Ilyen pl. a mandarin (az egyik legillékonyabb illat), cilantro, levendula, bergamott, mimóza. A leglassabban párolgó illatokat alapillatoknak nevezte. Ilyen pl. az ámbra, balzsam, labdanum, tölgymoha, tömjén, pacsuli, szantálfa, tonkabab, vetiver.
Az illóolajok folyamatosan párolognak, így a belőlük készített parfüm illata is megváltozik. 1889-ben Aimé Guerlain, a Jicky munkatársa kidolgozta a parfümök felépítésének szerkezetét. Azóta a legtöbb, kereskedelmi forgalomban lévő márkához hozzárendelhető egy illatpiramis, avagy háromsoros osztályozási rendszer. Ezen belül megkülönböztetünk fej-, szív- és alapillatot.

A fejillat tartalmazza a legillékonyabb összetevőket. Ezek mindössze rövid ideig, talán csak percekre fejtik ki hatásukat. Szerepük a figyelemfelkeltés, az első gyors és erőteljes benyomás. Pl. a mandarin (az egyik legillékonyabb illat), levendula, bergamott, mimosa, citrus, gyömbér, ánizs.

A fejillatokat a szívillatok követik, amelyek a parfüm legfontosabb illatai és több órán keresztül érezhetőek. Pl. a rózsa, jázmin, geránium, neroli, ilang-ilang, fahéj, szegfűszeg, koriander, szerecsendió.

Végül az alapillat (nevezik még mélységi, hátsó vagy testillatnak, leszáradó vagy elenyésző illatnak) egy napig, vagy tovább tart. Voltaképpen a parfüm fixálóanyagairól van szó, amelyek egységben tartják az illatkompozíció egészét. Pl. a tömjén, pacsuli, szantálfa, vetiver.
Használat Az általunk készített parfümöt a csuklóra, nyakra és a fül mögé, könyökhajlatba, térdhajlatba és a dekoltázsra érdemes kenni, mert ezeken a helyeken a vastagabb erek közvetlenül a bőr alatt futnak, így melegen tartják és fokozottabb illatkibocsátásra serkentik a parfümolajat. A kölniket permetezheti egész testére és hajára. A parfüm használható még a fürdővízhez vagy az öblítőhöz.




Tárolás Megfelelő tárolásnál magunk készített parfümünk egy évnél hosszabb ideig is megőrzi jó minőségét.Ügyeljünk arra, hogy a csepegtető szára ne érintkezzen se a bőrünkkel, se más anyagokkal. Tartsa mindig hűvös, száraz helyen, sárgásbarna vagy barna üvegcsében, hőtől és napfénytől védve!
Használat után csavarjuk vissza a kupakot az üvegre.
Néhány recept ötletadónak




Belső harmónia illatszere 10 ml jojobaolaj 13 csepp levendulaolaj 10 csepp gerániumolaj 5 csepp ilang-ilangolaj 2 csepp vetiverolaj.

Frissítő, gyümölcsös 10 ml jojobaolaj 10 csepp bergamottolaj 10 csepp narancsvirágolaj 7 csepp rózsaolaj 2 csepp narancsolaj

Hogyan válasszak ajándékba parfümöt?
A natúr parfüm választásánál segít a csomagolás is, hiszen ezzel is próbálnak a gyártók utalni arra, hogy milyen típusú nőknek vagy férfiaknak illik az adott illatkompozíció.
Többnyire mindenkinek jól állnak és mindenki kedveli a friss, virágos illatokat. A fűszeres, nehéz illatkompozíciók választását már alaposabban gondoljuk át. Olyasvalakinek válasszunk ilyen jellegű natúr parfümöt, akit jól ismerünk.
Előre tájékozódjunk arról, hogy milyen típusú a többi parfüm, amit használ az illető.
A sportos alkatúaknak bátran vásárolhatunk ciprus, citrus illatokat.
A levendula és páfrány alapú parfümök a komoly üzletembereknek ajánlható.
A sötét hajúaknak és bőrűeknek a nehezebb, karakteresebb illatok, a szőke, világos bőrűeknek a könnyű, virágalapú natúr parfümök választhatók, ám a kontraszt hatás eléréséhez meg is fordíthatjuk az egészet. De ne a hajszín legyen az elsődleges szempont, ami alapján illatszert választunk!
ILLAT HOROSZKÓP Milyen illatot kedvelsz és miért? Melyik parfüm illik hozzád? Ellenőrizd le!
KOS (03.21-04.20)
Tipp hölgyeknek: ciprus-gyümölcsös és orientális-virágos illatcsaládok
Tipp uraknak: orientális-fás illatcsalád
BIKA (04.21-05.20)
Tipp hölgyeknek: virágos-gyümölcsös illatcsalád
Tipp uraknak: fás-ciprus illatcsalád
IKREK (05.21-06.21)

Tipp hölgyeknek: virágos-zöld illatcsalád
Tipp uraknak: aromás-rét illatcsalád
RÁK (06.22-07.22)
Tipp hölgyeknek: virágos-aqua és citrus-aromás illatcsaládok
Tipp uraknak: fás-virágos-animális illatcsalád
OROSZLÁN (07.23-08.22)
Tipp hölgyeknek: virágos-aldehides illatcsalád
Tipp uraknak: fás-aromás illatcsalád
SZŰZ (08.23-09.23)
Tipp hölgyeknek: virágos-rózsa-viola és virágos-ámbrás illatcsaládok
Tipp uraknak: aromás-friss illatcsalád
MÉRLEG (09.24-10.23)
Tipp hölgyeknek: virágos-gyümölcsös illatcsalád
Tipp uraknak: citrus-aromás illatcsalád

SKORPIÓ (10.24-11.22)
Tipp hölgyeknek: orientális-vanília illatcsalád
Tipp uraknak: orientális-fougére illatcsalád

NYILAS (11.23-12.21)
Tipp hölgyeknek: ciprus-virágos és orientális-fás illatcsaládok
Tipp uraknak: fás-fűszeres illatcsalád
BAK (12.22-.01.20)

Tipp hölgyeknek: Orientális-fűszeres illatcsalád
Tipp uraknak: aromás-fougére illatcsalád
VÍZÖNTŐ (01.21-02.19)
Tipp hölgyeknek: virágos-fás-animális illatcsalád
Tipp uraknak: aromás-aqua és Fás-aqua illatcsaládok
HALAK (02.20-03.20)
Tipp hölgyeknek: virágos-narancs-tubarózsa illatcsalád
Tipp uraknak: orientális-fuszeres illatcsalád


forrás:Wellnes